Lista completă a primarilor din județul Cluj în 2020-2024

0

În județul Cluj există 81 de UAT (Unități Administrativ-Teritoriale): 5 municipii, 1 oraș și 75 de comune. La alegerile locale din 27 septembrie 2020, mandatele de primar s-au împărțit astfel:

  1. PNL – 51 primari
  2. PSD – 11 primari
  3. UDMR – 9 primari
  4. independenți – 4 primari
  5. PMP – 3 primari
  6. USRPLUS – 1 primar
  7. ALDE – 1 primar
  8. Partidul Verzilor – 1 primar

Doar 17 din cei 81 de primari sunt noi, restul au mai avut mandate în trecut. 13 dintre primari aleși pe listele PNL sunt foști pesediști. Iată lista completă a edililor din județul Cluj:

URBAN

  1. Cluj-Napoca – Emil Boc (PNL, reales)
  2. Turda – Cristian Matei (PNL, reales, fost PSD)
  3. Dej – Costan Morar (PNL, reales, fost PSD)
  4. Câmpia Turzii – Dorin Nicolae Lojigan (PNL, reales)
  5. Gherla – Ovidiu Drăgan (PNL, nou)
  6. Huedin – Mircea Moroșan (PNL, reales)

RURAL

  1. Aghireșu – Sorinel Gelu Lehene (PNL, reales)
  2. Aiton – Nicolaea Făgădar (PNL, reales, fost PSD)
  3. Aluniș – Mihai Sav (PNL, reales)
  4. Apahida – Grigore Fati (PSD, reales)
  5. Așchileu – Ana Cighir (PNL, reales, fost PSD)
  6. Baciu – Balázs János (UDMR, reconfirmat, a fost interimar)
  7. Băișoara – Liviu Ghib (PNL, reconfirmat, a fost interimar)
  8. Beliș – Viorel Matiș (PSD, reales)
  9. Bobâlna – Augustin Mureșan (PSD, reales)
  10. Bonțida – Emil Cărhaț (PNL, reales)
  11. Borșa – Mariana Secară (PNL, reales)
  12. Buza – Czegher Ștefan (UDMR, reales)
  13. Căianu – Daniel Crișan (PNL, nou)
  14. Călărași – Ioan Racolța (PMP, reales)
  15. Călățele – Vasile Tripon (PNL, reales)
  16. Cămărașu – Iancu Marcel Mocean (independent, reales, fost PSD)
  17. Căpușu Mare – Gheorghe Iancu (PNL, reales)
  18. Cășeiu – Silviu Boldor (PSD, reales)
  19. Cătina – Borbély Florin (PMP, nou)
  20. Câțcău – Călin Mureșan (PNL, reales)
  21. Ceanu Mare – Virgil Păcurar (PMP, nou)
  22. Chinteni – Lucia Magdalena Suciu (PSD, reales)
  23. Chiuiești – Gavril Mihuț (PNL, reales)
  24. Ciucea – Radu Florin Abrudan (PNL, reales)
  25. Ciurila –Teodor Cristinel Popa (PNL, reales)
  26. Cojocna – Sorin Ranga (PNL, nou)
  27. Cornești – Cornel Chifor (PNL, nou)
  28. Cuzdrioara – Simion Casian Rus (PNL, reales, fost PSD)
  29. Dăbâca – Emil Cioban (PNL, reales)
  30. Feleacu – Victor Gabriel Costea (PNL, reales, fost PSD)
  31. Fizeșu Gherlii – Vasile Ioan Lup (PNL, reales)
  32. Florești – Bogdan Pivariu (PNL, nou)
  33. Frata – Cristian Cherecheș (PSD, nou)
  34. Gârbău – Gheorghe Lucian Broaină (PNL, reales)
  35. Geaca – Șofronie Moldovan (PNL, nou)
  36. Gilău – Gelu Topan (PNL, nou)
  37. Iara – Ioan Dorin Popa (PNL, reales)
  38. Iclod – Ioan Emil Pârțoc (independent susținut de PNL, reales)
  39. Izvoru Crișului – Vasile Bodiș (UDMR, reales)
  40. Jichișu de Jos – Ioan Moncea (PNL, reales, fost PSD)
  41. Jucu – Dorel Valentin Pojar (PSD, reales)
  42. Luna – Aurel Giurgiu (PNL, reales, fost PSD)
  43. Măguri-Răcătău – Alexandru Livescu (independent, nou)
  44. Mănăstireni – Ioan Condor (PSD, reales)
  45. Mărgău – Mircea Suciu (PNL, nou)
  46. Mărișel – Viorel Ghic (PNL, reales, fost PSD)
  47. Mica – Tiberiu Roland Zelencz (PNL, reales, fost PSD)
  48. Mihai Viteazu – Zeng Ioan (UDMR, reales)
  49. Mintiu Gherlii – Dumitru Oltean (PNL, reales, fost PSD)
  50. Mociu – Vasile Focșa (PNL, reales)
  51. Moldovenești – Ioan Mărginean (UDMR, reales)
  52. Negreni – Dorin Constantin Manea (PNL, reales)
  53. Pălatca – Ioan Huldușan (PNL, reales)
  54. Panticeu – Răzvan Butuza (USRPLUS, nou)
  55. Petreștii de Jos – Ioan Pîrv (PNL, reales)
  56. Ploscoș – Aurel Truță (PNL, reales)
  57. Poieni – Gheorghe Boca (PNL, reales)
  58. Recea-Cristur – Alexandru Laurian Rus (PNL, reales)
  59. Râșca – Alin Abrudan (PSD, nou)
  60. Săcuieu – Gherorghe Cuc (ALDE, reales)
  61. Sâncraiu – Póka Andrei-Gheorghe (UDMR, reales)
  62. Săndulești – Călin Stelian Fărgaciu (PNL, reales, fost PSD)
  63. Săvădisla – Asztalos István (UDMR, nou)
  64. Sînmărtin – Ioan Fărtan (PNL, reales, fost PSD)
  65. Sînpaul – Ovidiu Colceriu (PNL, reales)
  66. Sic – Sallai Ioan (independent, reales)
  67. Suatu – Szabó Mihai (UDMR, reales)
  68. Tureni – Elena Daniela Mănăilă (PNL, reales)
  69. Tritenii de Jos – Dan Alexandru (Partidul Verde, nou)
  70. Țaga – Romulus Mârza (PNL, reales)
  71. Vad – David Prunean (PNL, reales)
  72. Unguraș – Mureșan Ildikó (UDMR, reales)
  73. Valea Ierii – Dorin Nap (PSD, nou)
  74. Viișoara – Ioan Roman (PSD, reales)
  75. Vultureni – Eugen Mureșan (PNL, reales)

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here