Doi consilieri locali USR din Cluj-Napoca, Alexandra Oană și Radu Boloveschi, doresc extinderea liniilor de transport în comun pe care să se circule în cursul nopții. În plus față de linia existentă, 25N, se propune înființarea unei linii nocturne, cu punct de intersecție în zona Sora
- 49N cu traseul Zorilor – Centru – Grigorescu și retur
- Aeroport Express cu traseul Aeroport – Centru – Gară – Autogară și retur
„Interconectarea liniilor de transport nocturn în zona Sora permite deplasarea în 6 direcții ale municipiului, deservind astfel o suprafață mult mai mare și implicit, un număr mult mai mare de cetățeni. De asemenea, asigurarea transportului nocturn spre și de la aeroport, gară și autogară ar pune Clujul în rândul orașelor europene cu bune practici în materie de transport public, atât pentru clujeni, cât și pentru turiști.” – Alexandra Oană.
Propunerea înainantă Consiliului Local urmărește extinderea orarului de funcționare a transportului de noapte și după ora 01:00. Pentru zborurile ce au loc în intervalul 5:00 – 7:00, călătorii trebuie să ajungă în aeroport în intervalul 3:00 – 5:00, iar o linie de transport nocturn le-ar facilita accesul la aeroport, așa cum se întâmplă în orașele europene cu profil similar municipiului Cluj-Napoca.
Reprezentanții USR vor, de asemenea, electrificarea completă a transportului de noapte în oraș:
„La o frecvență de 30 minute, traseele nocturne necesită aproximativ 6 – 7 vehicule în total. Propunerea noastră este de a avea troleibuze articulate pe linia 25N și autobuze electrice pentru celelalte linii.” – Radu Boloveschi.
Inițiatorii sugerează acceptarea abonamentelor și a biletelor valabile în timpul zilei și pentru transportul de noapte. Ideea ar trebuie pusă în practică cât mai repede, chiar de la începutul anului 2023, susțin cei doi consilieri.