Zilele Clujului: program complet pentru duminica, 28 mai 2017

0

Ultima zi de festival are un program la fel de variat ca şi zilele precedente:

Piaţa Unirii

12:30 Zumbathon caritabil WE ARE THE ONE – luptăm pentru viaţă (organizatori: Asoc. Pentru Solidaritate şi Empatie ,,Delia Grădinaru” şi Comunitatea instructorilor de Zumba din Cluj-Napoca

14:00 Regal Folcloric

Solişti: Mariana Sfechiş, Maria Golban Şomlea, Marius Ciprian Pop, Vasile Coca, Năstăcuţa Iuga, Daniela Condurache, Ionuţ Fulea, Mariana Deac, Sava Negrean Brudaşcu, Dumitru Fărcaş şi Aurel Tămaş

Ansambluri: Ansamblul ,,Armonia Seniorilor”, Grupul vocal – instrumental ,,Speranţa”, Ansamblul folcloric ,,Zurbolo” Cluj-Napoca, Ansamblul folcloric ,,Crăişorul” al Sindicatului liber CIVITAS, Ansamblul folcloric ,,Dor transilvan” al CTP Cluj-Napoca, Ansamblul folcloric ,,Mărţişorul” al CCS Cluj-Napoca, Ansamblul folcloric ,,Tradiţii”, Orchestra Regal Transilvan şi Orchestra Mazel Tov

15:00 – 22:00 Compania de teatru, acrobaţie şi jonglerie Famous Art

Piaţa Muzeului

19:00 – 20:00 Musai Soundworks

20:00 – 21:00 Lyre & Pan Flute by Florin Ştefan

21:00 – 22:00 Dj Carkeys & Harp Swan (Dj+harpa)

22:00 – 23:00 Say What Trio

Str. Mihail Kogălniceanu

10:00 – 22:00 Promenada Cărţilor

Festivalul multiculturalităţii

Târgul Meşterilor Populari Clujeni

10:00 – 19:00 Fă-ţi o poză într-o carte – Sesiuni foto inedite (organizator: Biblioteca Judeţeană ,,Octavian Goga” Cluj)

11:00 – 23:00 Festivalul Culinar Internaţional

13:00 – 17:00 Ateliere pentru copii

16:00 – 17:00 Lectură publică

16:00 – 17:00 Demonstraţii culinare coreene

17:00 – 18:00 Premierea în metri de carte

Grupul statuar Şcoala Ardeleană

15:00 – 16:00 Atelier de voce, dicţie şi respiraţii (trainer Andrei Ţigănaş – Preşedinte IAA Young Professionals)

 Concerte la Scena de pe str. Mihail Kogălniceanu

18:30 – 19:00 Spectacol de dansuri palestiniene (organizator: Lado-filiala Cluj)

21:00 Take Five Band

22:00 Incognito

 Str. Potaissa, Zidul Cetăţii

Tabăra antică

10:00 – 21:00 Activităţi specifice în tabăra civilă (ateliere de pielarie, ceramică, ţesătorie, fierărie)

10:00 – 21:00 Activităţi specifice în tabăra militară (inspecţia trupelor de către legatus legionis, curăţare şi întreţinere echipamente, instrucţia recruţilor, antrenamente cu arcul, suliţa)

14:00 Ritualul de pregatire pentru luptă al armetei romane

16:00 Bătălia dintre barbari şi romani

Tabăra medievală

10:00 – 21:00 Ateliere (de pielărie, ceramică, ţesătorie, fierărie, mânuirea de arme, etc.)

10:00 Trezirea la viaţă a taberei medievale

11:00 Atelier de confecţionare măşti de commedia dell’arte şi măşti săseşti

12:00 Prezentarea tehhnicilor de mânuire a armelor medievale

13:30 Dansuri medievale

15:00 Turnir medieval

17:00 Înţelepciunea nebunilor (spectacol de fabule medievale)

Parcul Central

10:00-19:00 Jocuri de societate pentru toate vârstele (Scrabble, Monopoly, Ubongo, Coloniştii din Catan, Ticket to ride, etc.)

Bowling cu Minioni (joc pentru copii în care popicele sunt Minionii)

Program de echitaţie pentru copii

10:00 Ora poveştilor

12:00 Atelier de semne de carte Angry Birds, Hello Kitty, etc.

16:00 – 17:00 Marionete pe degete

17:00 – 18:00 Ora poveştilor (pentru preşcolari, organizator Biblioteca Judeţeană ,,Octavian Goga” Cluj)

Zona aparatelor fitness

15:00 – 17:00 Campionatull naţional de street workout (organizator: Asociaţia Poţii fii şi tu campion)

 Zona hamacelor

15:00 Hora urbană (sub îndrumarea maestrului de fluiere ciobăneşti Ferenc Ségercz şi a cobzarului Levi Vàncz vom avea ocazia de a cunoaşte şi dansa diverse jocuri şi hore din zona Moldovei, pe iarba verde din pac; organizator: Cercul Întreg)

14:00 – 18:00 Jocuri şi activităţi asistate de câini (organizator: Pawsitive Time)

 Zona de aventură în spate la Casino

11:00 – 20:00 The Fun Zone (escaladă, tiroliană, sumo, tir cu talere; ateliere pentru copii: pictură, parc de corzi, turn de lăzi, teren de fotbal gonflabil, plimbări cu canoe pe lacul Chios, tenis de masă, trambuline. Organizatori: Outdoor4You, Salvamont Salvaspeo Vlădeasa Cluj)

 Casino Centrul de Cultură Urbană

10:00 – 20:00 Expoziţia foto ,,Podurile Clujului” (organizatori: Casa de Cultură a Mun. Cluj – Napoca, Asociaţia de Altădată)

Expoziţia foto ,,Clujul are farmec” (organizator: Photo Romania Festival)

În spatele Casino-ului

11:00 Micul Prinţ (spectacol de teatru, organizator: Minireactor)

Cinematograful Mărăşti

12:00 Degeţica (spectacol de teatru de păpuşi, organizator: Asociaţia Anima Art)

14:00 Cântec, joc şi voie bună cu tot neamu’ împreună (spectacol folcloric, organizator: Asociaţia de la lume adunate şi-napoi la lume date, împreună cu ansamblurile din satele şi comunele judeţului Cluj)

 Cinematograful Dacia

09:00 – 18:00 Spectacol de planetariu mobil (în sala mică, organizator: Asoc. Astronomică Pluto)

La Terenuri Mănăştur

12:00 – 17:00 Cercul de prim ajutor (demonstraţii de arte marţiale; #tanarinmanastur – ateliere pentru adolescenţi; prietenul meu, câinele cu Asoc. Nuca; SALT spre munte; pădurea fermecată, terapie în Făget; etc.

17:00 – 23:00 Concerte: The Minions, Pink Tattoos, Trupa lu’ Bunu (Rock Academy), Taraf de Cluj, Emeric Imre, finaliştii concursului ,,Am talent … în Mănăştur!”, Cliff Kido & friends, Dj Darius

Turnul Croitorilor

10:00 – 19:00 Expoziţie de fotografie ,,Trăsuri şi maşini prin Clujul de altădată” (organizator: Casa de Cultură a Mun. Cluj-Napoca, Asociaţia Clujul de Altădată)

Expoziţie de fotografie ,,Expediţie în trecut. 120 de ani de la expediţia lui Emil Racoviţă în Antarctica” (organizator: Institutul de Speologie Emil Racoviţă)

Expoziţie de fotografie ,,Tehnologia secolului XX în reclame” (organizator: Casa de Cultură a Mun. Cluj-Napoca, Asociaţia Clujul de Altădată)

Piaţa 14 Iulie

17:00 – 21:00 French – German Electro Kiosk (organizator: Institutul francez şi Centrul Cultural German)

 Centrul de Informare Turistică – Bd. Eroilor nr. 6-8, Tur ghidat

18:00 – 20:00 Cluj – Napoca,The Treasure Hunt (organizator: Cluj Guided Tours, tur în limba engleză)

 Bulevardul Eroilor

09:00 – 23:00 Expoziţie de fotografie ,,Half” Lehel Makara

 Reactor de creaţie şi experiment

20:00 În viitorul apropiat (spectacol de teatru pentru liceeni, organizator: Reactor)

 Institutul Francez

10:00 – 17:00 Tenir Salon (expoziţie de mobilier contemporan Fanny Laure)

 Muzeul de Artă

10:00 – 17:00 Expoziţie de pictură libaneză – Lena Kelekian şi Hagop Sulahian

 Strada Andrei Şaguna

16:00 – 22:00 Art Street (organizator: Fapte)

 Pădurea Hoia Baciu, intrare dinspre str. Alexandru Donici

16:00 – 23:00 Tur ghidat pădurea Horia – Baciu (înscrieri pe pagina de facebook  The Hoia – Baciu Forest, Organizator: The Dungeon)

Parcul Etnografic ,,Romulus Vuia”

10:00 – 18:00 Expoziţie foto, pădurea Hoia-Baciu văzută prin ochii cercetătorilor, echipei Hoia –Baciu Project şi a fotografului Cosmin Giurgiu)

Parcul Cetăţuie

14:00 – 22:00 Beard Brothers Community Center

Concerte la scena de pe Cetăţuie

14:00 – 15:00 Dj Alexandru Şimonca (Shimi)

15:00 – 16:00 Dj Ahe

16:00 – 18:00 Dj Dudawales

18:00 – 19:30 Dj Darkmatter

19:30 – 20:20 Natif

20:30 – 21:00 The remakers

21:00 – 22:00 David & Six Martini

Zona de sport de pe Cetăţuie

14:00 – 22:00 Baschet, jocuri la bloc, volei, table, darts, curse în saci, jocuri de grup, etc.

Zona pentru copii

14:00 – 22:00 Face painting, atelier de origami, jocurile copilăriei

Zona Fun

14:00 – 22:00 Eye contact, lupte în costume sumo, biblioteca vie, baloane cu făină, cursa pe picioare de lemn, etc.

 

Zona Chill

14:00 – 22:00 Yoga, hamace, zona de relaxare din baloţi de fân (organizator: Beard Brothers)

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here