Valentin Pojar: Jucu are un potential mare, avem atuuri fata de alte comune si nu exista scuze pentru problemele cu care ne confruntam!

0

Valentin Pojar este propunerea PSD pentru primaria Jucu, o comuna cu potential foarte mare dar care in acest moment este condusa de o administratie plafonata.

In trecut, Valentin Pojar a ocupat functia de director executiv la Directia Judeteana de Sport, dupa care si-a dovedit capacitatile manageriale si in mediul privat. In prezent, Valentin Pojar este director comercial in cadrul Directiei Regionale de Drumuri si Poduri Cluj si un candidat extrem de competitiv pentru primaria Jucu.

Candidatul PSD la primăria Jucu ne-a acordat în exclusivitate un interviu in care vorbeste despre planurile de viitor  pentru comuna Jucu, cat si despre problemele prezente.

Presa Locala: Care sunt problemele cu care se confrunta localitatea Jucu?

Valentin Pojar: Consider ca localitatea Jucu, desi are un potential mare, atat din punct de vedere al localizarii, cat si a marilor companii care au investit si au creat centre de lucru pe teritoriul comunei, are destul de multe deficiente si lipsuri. Aici ma refer in primul rand, la slaba dezvoltare a infrastructurii si a unor conditii necesare de trai si lucru, conforme cu anul 2016 si potentialul comunei. Putem observa lipsa unui sistem de canalizare, lipsa iluminatului public la soseaua nationala, cat si in anumite localitati, lipsa unui camin cultural, unde sa se poata organiza desfasurarea de evenimente sociale, lipsa unei bune colaborarii cu oamenii si atentie pentru necesitatile acestora, drumuri neasfaltate, sau asfaltate necorespunzator, in special in perioadele electorale, ceea ce denota lipsa de profesionalism si interes, lipsa unui centru de ingrijire pentru persoanele fara posibilitati, in special cei varstnici si a unor servicii de asistenta pentru acestia, lipsa unor puncte sanitare. Apoi tot la acest capitol observam lipsa suportului si crearea de parteneriate cu marii investitori, in vederea obtinerii de locuri de munca si pregatirii  cetatenilor comunei pentru anumite functii specifice domeniului de activitate. Alte lucruri care imi trec acum prin minte si pe care vreau sa le amintesc, sunt lipsa suportului pentru agricultori si crearea unei asociatii care sa vina in sprijinul acestora, fiind o activitate practicata de majoritatea cetatenilor.

Multe din aceste lucruri ar putea fi realizate si prin accesarea de fonduri europene, dar acesta este un capitol la care primaria Jucu sta foarte prost, mai bine zis, nu a reusit realizarea nici unui proiect, pe bani europeni. Deci da, si aceasta este o problema majora, in anul 2016, pentru o comuna ca si Jucu, aflata la cativa pasi de municipiul Cluj-Napoca, si este o problema pe care imi doresc sa o rezolv in scurt timp si pe care sa o utilizam in folosul comunitatii. Multe din aceste probleme pe care le-am enumerat, ar putea fi rezolvate, prin realizarea unor proiecte corespunzatoare si implicare din partea autoritatilor. Si nu in ultimul rand, la noi la Jucu exista o problema de comunicare intre conducatori si cetateni, opinia cetateanului conteaza mai putin pentru cei din actuala conducere. Sa nu mai amintim santajul si intimidarea pe care o folosesc ca si unealta de campanie cei din conducere, in speranta ca oamenii se tem si vor alege sub influenta amenintarilor..

Presa Locala: Domnule Valentin Pojar, ce aveti dumneavoastra de gand sa faceti pentru a redresa aceste lucruri, in situatia in care veti ajunge primar la Jucu?

Valentin Pojar: Un prim lucru pe care vreau sa il schimb si sa il imbuntatesc este colaborarea si grjia pentru cetateni si necesitatile acestora. Oamenii trebuie sa inteleaga ca cei din primarie si din conducere, sunt in primul rand reprezentantii lor alesi si nimeni nu este mai presus decat altii. Imi doresc mai multa unitate intre locuitorii comunei si intre cele cinci sate care compun comuna Jucu, mai multa intelegere si sprijin. Este nevoie de o comunicare profesionista, este nevoie de interes din partea ambelor parti si vreau ca toti locuitori sa simta ca s-a schimbat ceva, in primul rand din punct de vedere al mentalitatii si al atitudinii. Vor fi reprezentanti din partea fiecarei localitati, care vor instiinta conducerea de toate problemele care se ivesc, usa mea va fi deschisa mereu, fiecarui cetatean al comunei, iar cei din primarie voi fi cu adevarat in slujba cetatenilor, acestia fiind mereu o prioritate. Mai mult, se vor organiza intalniri periodice, in fiecare dintre localitati, pentru a prealua direct informatiile si pentru a ne sfatui in vederea lucrurilor care trebuie facute.

Apoi bine-nteles, legat de infrastructura, exact cum aminteam adineauri, trebuie sa aducem langa noi oameni profesionisti, instruiti, oameni pregatiti, care sa realizeze cu succes proiecte pentru atragerea de fonduri europene. Este o prima masura pe care vreau sa o impun, crearea unui serviciu in cadrul primariei, care sa aiba ca sarcina, realizarea proiectelor necesare. Cunosc si am informatii exacte, de la alti colegi primari, din comune apropiate sau chiar vecine, care au reusit realizarea de lucrari importante, doar prin finantare europeana, acest lucru fiind posibil bine inteles, prin implicare si profesionalism. Cred ca comuna are un potential mare, cred ca avem un atuu fata de alte comune si nu exista scuze pentru problemele cu care ne confruntam.

La fel, alaturi de primarii din comunele vecine, am sa sustin crearea unui abator regional pentru recoltarea, prelucrarea si comercializarea produselor de la localnici. Vreau sa ma implic foarte mult si sa sustin segmentele agricol si fermier, acestea fiind un obicei vechi si de baza in randul oamenilor din comuna Jucu, practic majoritatea isi castiga existenta de pe urma acestor meserii. In ultima vreme am observat o scadere in aceste domenii, in special in randul fermierilor si de aceea imi doresc sa sustinem si sa repunem pe picioare aceste activitatii, care pot fi reprezentative pentru comunitate.

Un alt lucru important pe care doresc sa il efectuez, este crearea de parteneriate, printr-o comunicare profesionista cu marile companii din parcul Tetarom, in vederea pregatirii cetatenilor comunei noastre pentru meserii specifice domeniul in care activeaza si integrarea acestora, astfel sa reusim obtinerea de noi locuri de munca pentru locuitorii comunei.

Tot prin astfel de parteneriate, doresc sa obtin implicare, din partea companiilor, in spatiul public, prin sustinerea sau chiar finantarea unor proiecte sociale sau anumite activitati.

Presa Locala: Domnule Pojar, care ar fi atuul dumneavoastra, sau mai bine zis ce va diferentiaza fata de ceilalti adversari politici?

Valentin Pojar: Nu imi doresc ca lumea sa ma compare cu niciunul dintre ceilalti candidati. Nu sunt genul de om care sa judece oamenii si de aceea vreau ca lumea sa ma vada, asa cum sunt. In primul rand, sunt o persoana simpla, la fel ca oricare cetatean din comuna Jucu si sunt un fiu al satului, m-am nascut si mi-am petrecut o mare parte din viata aici, la Jucu si cunosc foarte bine problemele comunei si ale oamenilor.  Sunt o persoana pregatita, cu studii superioare si am acumulat multa experienta de-a lungul vietii, atat in plan profesional, public si privat, cat si in plan politic. Am ocupat functii importante in mai multe domenii de activitate si intre timp am dezvoltat si o societate privata de succes. Consider ca sunt o persoana hotarata, harnica, profesionista si deobicei obtin ceea ce imi propun, iar acum vreau sa am sansa sa ma lupt pentru binele comunei noastre. Tot timpul am cautat sa fiu onest si  am apreciat corectitudinea indiferent ca eram la locul de munca sau in timpul meu liber. Sunt adeptul ideii, ca lucrurile măreţe se fac cu pasi mici si perseverenta.

Aici la Jucu, am reusit sa formez o echipa de consilieri, zic eu, profesionista si experimentata, formata din oameni cu principii si valori etice, oameni pregatiti, educati, care cunosc problemele comunei si alaturi de care o sa ne implicam in crearea de conditii moderne si corespunzatoare.  Impreuna vrem sa impunem un alt mod de administrare, vrem sa oferim mai multa atentie si interes pentru cetateni, iar acestia din urma sa fie consulati in toate deciziile si masurile ce vor urma a fi efectuate.

Pentru asta, ii indemn pe toti cetateni comunei Jucu, sa participe in numar cat mai mare la vot, in data de 5 iunie si sa voteze Pojar Valentin Dorel primar si echipa PSD pentru consiliu local si consiliu judetean.

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.